Udostępnij

Miasto Aleksandra Wielkiego

P1080327
Aleksandria, pięknie położone nadmorskie miasto z bogatą historią. Założone w 332 r. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego, było również ulubioną siedzibą Królowej Kleopatry. Pozostałości po tym wspaniałym mieście spoczeły na dnie Morza Środziemnomorskiego, a to co pozostało na brzegu długo będzie jeszcze musiało czekać, aby choć w namiastce dorównać splendorowi swojego poprzednika.

P1080329
Współczesna Aleksandria, oprócz kilku istotnych elementów, nie wyróżnia sie na tle innych portowych miast egipskich. Z jednej strony slamsy, zatłoczone ulice, zrójnowane budynki, poprzeplatane mozaiką stosów śmieci, żebrzących dzieci, złamanych starców na wózeczkach ciągniętych przez jeszcze bardziej dobite życiem osły. Nie jest to nic nadzwyczajnego, a jednak kłuje.
Zawsze można odwrócić wzrok na piękną, lazurową zatokę, której nabrzeże jest malowniczo upstrzone palmami, a od zachodu zwieńczone pięknym fortem z 15 wieku, pozostawionym tam przez portugalczyków. Pewnie jeszcze ciekawszym jest fakt, że port został zbudowany na zwałach zatopionej, w tym miejscu latarni z Pharos, jednego z siedmiu cudów świata antycznego. Innym przykłuwającym wzrok obiektem jest współczesna biblioteka zwana Aleksandryjską, wybudowana przy miejskim uniwersytecie. Jej bryła, mimo tego że modernistyczna i nowatorska w formie nie zachwyca jakimś przenikliwym konceptem, może raczej urzekać prostotą.
P1080344
Nas zaskoczył swoim eklektyzmem, dynamiznem i stopniem zaawansowanej schizofrenii ruch uliczny w Aleksandrii, i odtad miało już tak być zawsze.
P1080314
Na koniec dodam że spedziliśmy noc w splendorowych warunkach, u bram wspomnianego już fortu Qaitbey pod czujnym okiem żandarmerii, ktorej siedziba znajduje sie po sasiedzku. Nie bylo prosto ją zdobyć. Mundurowi sprzeciwiali sie naszemu postojowi, ale z pomoca przyszedl Pan Cieć z Egyptian Shooting Club vis-a-vie, który pozwolił nam zaparkować po drugiej stronie ulicy należacej do klubu.
The end. K, M, D

Nie ma możliwości komentowania.