Udostępnij

Luxor, trzeba zobaczyć!

Pano_0036
Luxor przywitał nas luksusową powierzchownością, która jednak, jak wszędzie indziej w Egipcie, chowa za rogiem brud egipskiej ulicy, prozę egipskiej codzienności i frustrację samych Egipcjan. Luksor jest jednym z najbogatszych i najlepiej utrzymanych miast jakie do tej pory odwiedziliśmy, a przynajmniej dwie główne ulice, które skupiają największe turystyczne atrakcje. Nad brzegami Nilu powstają całe miasteczka, do których przywozi się zachodnich turystów i odgradza wielkim płotem, jak np. Jollie Ville. My jednak zostaliśmy po drugiej stronie.
Pano_0029
Mimo pięknej nadrzecznej promenady i zapierającej dech w piersiach panoramy tebańskich wzgórz wznoszących się nad malowniczymi polami i gajami palmowymi, Luksor jest znowu jednym z kolejnych egipskich miast, w których na brudnych i zdesperowanych ulicach, jeszcze bardziej brudne i zdesperowane dzieci są wysyłane przez swoich rodziców, aby żebrać o pieniądze wśród białych. W związku z tym, że byliśmy jedyną dwójką białych, którzy nie wysiedli i wsiedli do swoich klimatyzowanych autokarów i odjechali siną w dal, proporcje były dosyć mocno zachwiane. Największym aktem desperacji wykazał się właściciel małego Luksorskiego hoteliku, z czystymi pokojami, darmowym WI-FI i specjalną ceną za 2 –osobowy pokój, bo tylko 50EP, który puścił się w prawie godzinny pościg ulicami Luksoru za naszym Dzikunem, żeby namówić nas na wynajęcie pokoju. Ciężko było przebijając się przez egipski ruch uliczny równocześnie zgubić tego natręta, co udało nam się ledwo tuż przed zakrętem na nadrzeczną promenadę, która była naszym domem na tą noc.
Pano_0043
Powiedziawszy to wszystko, uważam że Luksor jest jednym z najlepszych miejsc, które można odwiedzić w Egipcie. Schludnie zagospodarowany wschodni brzeg z promenadą rodem z Paryża czy Londynu urzeka przede wszystkim wspaniałym widokiem. Stąd jest już tylko o krok od dobrze zorganizowanych i utrzymanych obiektów archeologicznych, Świątyni Karnak czy Świątyni Luxor. Mimo naganiaczy i żebrzących dzieci, bardziej niż w Gizie można cieszyć się spuścizną dynastii władców egipskich ze środkowego i nowego królestwa, którzy odciskali swoje piętno na tych obiektach, jak na przykład osławiona Hatszepsut – kobieta faraon.
Pano_0054
Karnak, Świątynia Luxor oraz obiekty na zachodnim brzegu nilu – Świątynia Habu Medinat, Świątynia pogrzebowa Hatszepsut oraz Doliny z grobowcami królowych i królów egipskich są jedną z największych i najbardziej wartych zobaczenia atrakcji w Egipcie. Fragmenty zarówno niektórych grobowców, jak i świątyń są świetnie zachowane. Odrestaurowane, kolorowe hieroglify i malowidła ciągnąc się na przestrzeni setek metrów, dają pojęcie nie tyko o ogromie wkładu pracy i poziomie kunsztu artystycznego, dają przede wszystkim pojęci jak ważne dla ówczesnych Egipcjan było życie i jak nieodzowną jego częścią była śmierć. To że możemy być świadkami ich sposobu myślenia i ich spuścizny jest zaszczytem samym w sobie, a dreszcz emocji towarzyszący schodzeniu 135 metrów pod ziemię, w głąb grobowców faraonów niezapomnianym przeżyciem.
Pano_0059

Nie ma możliwości komentowania.